„Инж. Георги Дюлгеров даде съгласието си за подпомагане на органите на ДС като каза, че интересите и целите ни са общи. Прие вербовката спокойно и със чувство за отговорност", ВГУ, 1974 г.
Георги Дюлгеров е народен представител от БСП в 7-то Велико Народно събрание (1990-1991), избран от 44-ти Луковитски избирателен район.
Произход и образование
Произхожда от занаятчийско семейство. Баща му е привърженик на земеделската опозицията на Никола Петков, а след това член на БЗНС. Майка му е килимарка.
Завършва Висшия машинно-електротехнически институт „Ленин" – София, електроинженер. Работи като началник на отдел „Енергиен" в държавно обединение „Цимент и вародобив". ДСО „Цимент и вародобив" обхваща всички циментени заводи и варовите предприятия в страната по това време.
Вербуван по икономическа линия на патриотична основа
От досието му става ясно, че той е привлечен като агент от отдел 10 на Второ главно управление на ДС, отговарящ за икономиката. По време на вербовъчната среща от него е поискано да информира за неудачи в обединението, за резултати от технически и търговски срещи с представители на чужди фирми.
Дюлгеров, заявява, че се радва на доверието, но посочва, че не е член на БКП. Отговорено му е, че това не е пречка за работата.
„Инж. Георги Дюлгеров даде съгласието си за подпомагане на органите на ДС като каза, че интересите и целите ни са общи. Прие вербовката спокойно и със чувство за отговорност", е записано в строго секретния рапорт за извършената му вербовка.
Издигане на ръководен пост – пречка за агентурна дейност
От документите в досието се разбира, че „в началото работата с него тръгна добре", най-неочаквано за ДС през февруари 1975 г. Дюлгеров е назначен за директор на държавния циментов завод „Златна Панега".
„От този момент неговото внимание беше изцяло заето от много проблеми на завода. За решаването им той поддържа редовен контакт с Окръжния комитет на БКП, Общинския народен съвет и Окръжното управление на МВР Ловеч", се посочват в документите на ДС.
През 1977 г. е приет за член на БКП , а на пленум на Окръжния комитет на БКП в Ловеч е избран за за съветник от Общинския народен съвет.
През март 1980 г. ВГУ го сваля от оперативния отчет, като посочва, че „ще го използваме като доверително лица при необходимост. Решено е агентът да бъде задължен да не споделя с никой, че е имал каквито и взаимоотношения с органите на ДС
Депутат от БСП
През 1990 г. Георги Дюлгеров влиза в 7-то Велико Народно събрание като депутат от БСП. Представен е като семеен, работил като енергетик на производство и директор на циментов завод – „Златна Панега". В качеството си на народен представител той се обявява за: опазване на екологията, ликвидиране на всички привилегии, приватизация в икономиката и справедлив закон за земята.
Обявяване на принадлежността на Георги Дюлгеров
Интересно е, че принадлежността на Георги Дюлгеров не е обявена от първата Комисията „Бонев" през 1997 г., въпреки че в досието фигурира собственоръчно написано сведение от агент „СОКОЛОВ", псевдонимът, под който той е привлечен. Това е направено от втората Комисия „Андреев" през 2001 г. През 2007 г. Комисията по досиетата „Костадинов" потвърждава принадлежността му към Държавна сигурност при проверката на народните представители.