Кольо Парамов е финансов експерт, народен представител от БСП в 36-то Народно събрание (1991-1994), главен ревизор на БНБ от ноември 1996 г. до януари 1998 г.
Образование и кариера преди 10 ноември 1989 г.
Средното си образование получава в Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски" в Стара Загора. Отслужва военната си служба в поделение на границата. Завършва висше „Икономическа география" задочно в Софийския университет „Климент Охридски". След това има и едногодишен задочен курс – след дипломна преквалификация във Висшия икономически институт „Карл Маркс" (днес УНСС).
Преподава като учител в провинцията. Преди промените е кмет на с. Ерма река, община Златоград и зам.-директор на „Горубсо" – Златоград.
Открит за политиката от Луканов
След промените е открит за политиката от Андрей Луканов, премиер на БКП/БКП през 1990 г. и една от главните действащи фигури в бившата компартия в началото на прехода.
В книгата си „Въпроси" (2009) Кольо Парамов твърди, че в разговор с Андрей Луканов му е възложил да да се свърже с Емил Кюлев, когато познава, за да оглави „Туристспортбанк", създадена с 50 тогавашни милиона лева от Българския спортен тотализатор.
Депутат от БСП
Избран е за народен представител от БСП в 36-то Народно събрание (1991-1994).
Главен ревизор в БНБ
През 1995 г. по време на правителството на БСП начело с Жан Виденов е назначен за началник на служба в БНБ. От ноември 1996 г. е издигнат за главен ревизор на БНБ. Това е времето, в което се източват държавни средства с рефинансиране на частни банки, раздали милиарди необезпечени кредити и се стига до срив на банковата система, фалит на десетки трезори, хиперинфлация, а населението загубва спестяванията си. На този пост Парамов остава до януари 1998 г.
През следващите години се изявява като финансов консултант.
Съветник на Бойко Борисов
През януари 2010 г. сам съобщава, че е назначен за съветник в политическия кабинет на премиера Бойко Борисов. То е посрещнато с критики и след седмица Парамов подава оставка, като заявява, че съветническата му кариера е саботирана от „придворни икономисти, които в продължение на 12-14 години ползват всички правителства да представят ангажиментите, само и само да се харесат, но без да оценяват развитието на реалния стопански живот в страната".
Опити за влизане в местната власт и парламента
През 2011 г. Кольо Парамов се кандидатира за кмет на София и общински съветник, издигнат от партия „Обединена социалдемокрация", но не успява да влезе м местната власт.
На предсрочните парламентарни избори през 2013 г. за 42-то Народно събрание се кандидатира за депутат, издигнат от партия „Либерален алианс", но отново не постига успех.
Позицията на Кольо Парамов
В интервю за сайта frognews.bg през 2009 г., малко след като е обявена проверката на сътрудниците на комунистическите тоталитарни служби в БНБ, сред които е и Парамов, той заявя:
„Истината за ДС е двупосочна. Първата е, че БСП под влиянието на Румен Петков и чорбаджиите на „Галъп" – Андрей Райчев и Кънчо Стойчев, подхвърлиха българските военни разузнавачи надолу по урвата с тръните. Другата е, че сега ние щем не щем трябва да им дадем достоен отпор.
Време е парламентът да реши и да ни разреши, в преходните и заключителни разпоредби на закона за досиетата, да съществува регламентация, която да ни позволи да кажем и ние с какво сме се занимавали. Аз настоявам от една година за това право.
Сега обществото само ни плюе, че сме от ДС, а ние сме със затворени уста – това не е правилно, дори не е морално! Няма закон, който ни разрешава да нарушим обета, даден към държавата ни и скрепеният ангажимент с декларациите, които сме подписали преди време.
Нека променим схващането и когато кажем ДС, да се сещаме само за майора от „гестапото" [Димитър Иванов, началник на Шести отдел на Шесто управление на ДС], а не за всички от кюпа. Майорът от „гестапото" е достатъчен за ДС и като олицетворение, и като съдържание, а днес – като богатство и престиж."
Унищожаване на досието на резидент „ЯКОВ"
Личното и работното дело на резидент „ЯКОВ", псевдонимът, по който Кольо Парамов е вербуван от „Гранични войски" през 1979 г., са унищожени с протокол през март-май 1990 г., когато се извършва тайното прочистване на досиетата на агентурния апарат от БКП/БСП по заповед на министъра на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев.
Резидент, използван по линия „Подготовка на бягство"
От запазените картони на Кольо Парамов в картотеката на ДС става ясно, че през 1979 г., когато е вербуван като резидент, той е учител в с. Ерма река, община Златоград, област Смолян. Според строго секретната заповед на министъра на вътрешните работи от 1956 г. „резидентът е лице, привлечено към секретно сътрудничество от органите на ДС, за да им оказва помощ при ръководството и възпитанието на предадените му агенти". Резидентите се избират измежду членовете на БКП или комсомола.
В картоните на негово име е отбелязано е, че е вербуван от Управление „Гранични войски" на идейно-политическа основа и е използван по линия „Подготовка на бягство", направление Гърция.
През 1984 г. връзката с него е възстановена. Причината за изключването му от агентурния апарат през 1986 г. е смяна на местоработата, е отметнато в един от картоните му в ДС.