Доверените лица или доверителните връзки са други категории, които се срещат в агентурния апарат на Държавна сигурност. Те обаче не спадат към класическите категории секретни сътрудници на ДС.
В строго секретна заповед на министъра на вътрешните работи за агентурния апарат на ДС от 1956 г. e дадено следното определение за доверителна връзка:
„Доверителни връзки. В отделни случаи, когато вербуването на агентура е нецелесъобразно и са изчерпани всички други възможности, разрешава се за изпълнението на някои задача на органите на ДС да се установяват доверителни връзки с лица из средите и членовете на БКП, активисти на ДНСМ и други проверени и патриотично настроени граждани, умеещи да пазят тайна и годни да изпълняват възложените им оперативни задачи.
Доверителните връзки следва да се използват за наблюдение на роднините на издирвани държавни престъпници за навременно сигнализиране при поява на подозрителни лица в граничната ивица, при изпълнение на задачи при проучването, при разследването на извънредни произшествия, а също така при проверки и изясняване на други въпроси, интересуващи органите на ДС. Разрешение за установяване на доверителни връзки дават лицата, имащи право да санкционират вербуването на агентура по мотивиран рапорт."
В строго секретна от особена важност заповед №І-30 от 30 май 1989 г. на министъра на вътрешните работи относно „Дейността на органите на Държавна сигурност по придобиването и използването на секретни сътрудници и доверени лица" за категорията „Доверено лице" е отбелязано:
„Доверените лица са патриотично настроени български граждани, които доброволно и съзнателно подпомагат органите на Държавна сигурност при изпълнение на стоящите пред тях задачи и могат да долавят сигнали, прояви и факти, представляващи оперативен интерес."
Според статистическите данни на отдел 03 „Архив" на ДС към юни 1986 г. общият брой на доверените лица възлиза на 24 611 души.
Брой на публикуваните сътрудници в регистъра: | 157 |