Йордан Величков е бивш следовател, прокурор, дипломат и народен представител от коалиция „Атака" в 40-то Народно събрание (2005-2009), председател на партията „Съюз на патриотичните сили „Защита".
Образование и кариера
Завършва право в Софийския университет „Климент Охридски" и Дипломатическата академия в Москва. Специализира междунордни отношения в Лондон.
Работи като следовател, прокурор и дипломат. В МВнР преминава всички дипломатически рангове и достига до посланик и началник на отдел „Консулски". Напуска МВнР през 1992 г.
Преподавател е по международни отношения в ЮЗУ „Неофит Рилски" – Благоевград от 1995 г. и в Софийския университет „Св. Климент Охридски".
В 40-то Народно събрание
През 2005 г. партията му „Съюз на патриотичните сили „Защита" е част от Коалиция „Атака", която влиза за първи път в парламента. Броени дни, след като става народен представител напуска коалиция „Атака" и става независим народен представител.
След това се кандидатира за евродепутат през 2009 г. и за народен представител в 41-то Народно събрание (2009) и 42-то Народно събрание (2013), като през 2013 г. е кандидат на формацията на Славчо Бинев "ГОРДА България", но без успех.
Защитеното досие на Йордан Величков
Досието на Йордан Величков не може да бъде публикувано, тъй като се ползва със защитата на чл. 32 от Закона за разкриване на документите и за установяване на принадлежност на български граждани към ДС и РУ-ГЩ на БНА. Съгласно този член „не се оповестяват документи, чието разкриване или публично оповестяване би увредило интересите на България в международните отношения или би създало сериозна опасност за живота на дадено лице".
Това е единственото ограничение в закона за досиетата, при което Комисията обявява принадлежност, но ограничава достъпа до документите от досието за съответното лице. Според закона, за да не бъде оповестен даден документ (или досие) съответната служба за сигурност внася мотивирано предложение в Комисията. Тя се произнася по него с решение, което е окончателно и не подлежи на обжалване. Документите в тези случаи се регистрират в отделен архивен фонд в Централизирания архив, който е на пряко разпореждане на председателя на комисията по досиетата.
В случая с досието на Величков такъв доклад е внесла Служба „Военна информация" (военното разузнаване) и той е приет от Комисията по досиетата. Достъпни са единствено картоните в картотеката.
Оперативен работник в РУ-ГЩ
Според разкритата от Комисията по досиетата информацията Йордан Величков е назначен за оперативен работник в Разузнавателното управление на Генералния щаб на БНА през 1970 г. Работи в отдел „Поръчения" и в отдел ХV на военното разузнаване до есента на 1991 г., когато е уволнен.