„За агент на органите е вербуван на 3д ноември 1982 г. на идейно-политическа основа. Работата му е била на средно ниво. Проверяван. Бил е честен. Няма данни за разконспириране или минаване на предателска основа. В новата обществено-политическа обстановка обаче прояви доза разколебаване и отказа да сътрудничи", Осмо общинско управление на МВР София, 1990 г.
Рамадан Аталай е депутат от ДПС в 6 последователни парламента в периода 1997-2015 г. (от 38-то Народно събрание до 43-то Народно събрание), член на Централното оперативно бюро на ДПС. По професия е минен инженер.
На последните парламентарни избори през 2014 за 43-то Народно събрание е издигнат от листата на ДПС в 20-МИР Силистра.
В 39-то Народно събрание (2001-2005) е зам.-председател на парламентарната Комисия за борба с корупцията и член на Комисията по транспорта. В 40-то Народно събрание (2005-2009) е председател на Комисията по енергетика и отново член на Комисията за борба с корупцията. В 42-то Народно събрание (2013-2014) е зам.-председател на парламентарната Комисия по енергетика.
Досието на агент „ВЕРГИЛ"
В архивите на ДС са запазени само минимален брой документи след разпореденото от министъра на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев през януари 1990 г. тайно прочистване на досиетата на агентурния апарат.
В личното дело на агент „ВЕРГИЛ", псевдонимът под който Рамадан Аталай е вербуван за агент от Софийско градско управление на МВР-ДС през 1982 г., са оставени само регистрационна бланка, строго секретен рапорт за проведената му вербовка и строго секретно предложение за изключването му от агентурния апарат. В документите на ДС през 80-те години името на Раманад Аталай е Рамадан Байрямов Халилов, а след „възродителния процес" е записван като Ради Борисов Михайлов.
Използван по турска линия
В един от запазените картони с името на Аталай в картотеката на Държавна сигурност той е вербуван на идейно-политическа основа и е използван по турско направление и турски национализъм по линия на Второ главно управление на ДС и Шесто управление на ДС.
През 1982 г., когато е вербуван, той работи като началник смяна в Стопански металургичен комбинат (СМК) „Кремиковци, който тогава е прекръстен на „Леонид Брежнев" в чест на съветския ръководител, починал същата година.
От строго секретния рапорт за вербуването му става ясно, че органите на ДС са създали преди това взаимоотношения с него и желаят те да бъдат продължени.
След направеното му предложение за сътрудничество „отначало Халилов не даде категоричен отговор, като изрази съмнение в собствените си възможности да помага на органите на ДС". Офицерите от ДС обаче го уверяват, че, след като са се спрели на него, те са преценили възможностите му и са гласували доверие. След този разговор Рамадан Аталай приема предложението за сътрудничество. По целесъобразност е преценено, че в този момент не е необходимо да се взима декларация на агента.
Отказване от сътрудничеството
От строго секретното предложение за изключване на агент „ВЕРГИЛ" от агентурния апарат на ДС се разбира, че причината за това е разколебаването на самия агент, който след промените отказва да сътрудничи.
Унищожаване на работното дело
В строго секретното предложение за изключване на агент „ВЕРГИЛ" от сътрудническия апарат през юли 1990 г. е предложено личното му дело да бъде свалено в архив, а работното му дело да бъде унищожено.
Рамадан Аталай не е коментирал публично агентурното си минало. Той не се отзовава на поканата на сайта desebg.com да изрази позиция по огласената му принадлежност към Държавна сигурност.